Jakiś czas temu razem z Paulinką wybraliśmy się do Grecji. Większość czasu spędziliśmy na wyspie Kreta ale na 2 dni odwiedziliśmy słynną Santorini.

Samochodem z Rethymnon do Herkalionu, a po drodze taki wschód słońca!

Potem takim promem

I dotarliśmy na wyspę Santorini lub po Polsku Santoryn

Większość miasteczek tutaj usytuowana jest na klifach. Z Thiry udaliśmy się do miejscowości Oia w której zarezerwowaliśmy hotel.

Ogólnie Santorini nie należy do najtańszych miejsc w jakich byliśmy, udało nam się znaleźć hotel niemal w samym centrum Oia za 100 euro. Hotele przy samej skarpie z widokiem na tak zwaną kaldere mogą kosztować nawet kilka tys. euro za dobę.

ale nie po to przypłynęliśmy na Santorini żeby siedzieć w hotelu. Pierwsze fotki i słowiańskie przykuce na Santorini –

Z Santorini wiąże się ciekawa historia – to tutaj przed naszą erą miała miejsce potężna erupcją wulkanu. Na zdjęciu poniżej w miejscu w którym teraz widać wodę kiedyś był ląd. Wskutek erupcji ziemia zapadła się wywołując potężne tsunami które prawdopodobnie miało aż 200 metrów wysokości. Fale doszły aż do wyspy Krety przelewając ją wodą i przyczyniając się do zniszczenia kultury minojskiej.

Jedna z hipotez głosi, że wskutek tej erupcji również unicestwiała się tak zwana Zaginiona Atlantyda.

Taka ciekawostka 😀

Santorini to niewątpliwe wyjątkowe miejsce słynne przez charakterystyczny sposób zabudowy – wapienne domki z niebieskimi kopułami i pięknymi basenami.

 

Kolorki w Oia są niewiarygodne!

setki takich fotogenicznych zakątków

Piękne uliczki obrośnięte kwiatami

klimatyczne kościoły

Klasyczne autka

Drzwi do nikąd

Ogólnie motyw drzwi będzie pojawiał się jeszcze niejednokrotnie w tym wpisie 😀

 

Lolitas – przepyszne lody

W takich widokach można się zakochać. Nic dziwnego że aż 70% zdjęć na pocztówki z Grecji pochodzi właśnie stąd 

przypadkowa Młoda Para

 

Krater w tle o którym pisałem wcześniej to tak zwana Kaldera. Hotele z takim widokiem charakteryzują się najdroższymi cenami. Warto wspomnieć że na Santorini znajduję się największa Kaldera na świecie.

 

Tradycyjnie moje wlepki wklejone

Takie wesołe grajki

Zdecydowanie najlepszy widok na Oia jest z twierdzy na skraju miasta. To tutaj wieczorami odbywa się wspaniałe show matki natury – zachód słońca. O tym kilka zdjęć niżej 🙂

piesełki

kotełki

Show must go on, tysiące ludzi obserwujących spektakl zachodu słońca. Podobno na Santorini są jedne z najładniejszych zachodów słońca na świecie.

łodzie przypływają do zatoki aby zobaczyć to widowisko

kolory nieba są naprawdę niesamowite

Po udanym spektaklu oklaski zebranych ludzi 🙂

Nocą też niczego sobie

Oia jest bardzo małym miasteczkiem, następnego dnia spacerowaliśmy i chillowaliśmy praktycznie w tych samych miejscach. Kilka fotek:

pisałem że drzwi będą się jeszcze pojawiać 😀 nie ma co się dziwić naprawdę razem z Paulinką są mega fotogeniczne 🙂

Pozdrówki dla ekipy Monument i PhiPhi!

No i przed powrotem na Krete kilka zdjęć z najlepszego punktu widokowego.

Jeszcze selfiaczek i można odpływać 🙂

Podsumowując Oia to pełne nietypowych kolorów,piękne, urokliwe miasteczko z charakterystycznymi domkami. Warto tu zostać na noc dla zachodu słońca, lecz dłużej niż 2 dni to chyba bym się zanudził 🙂 Następny wpis zrobię z wyspy Kreta która moim zdaniem ma jeszcze więcej do zaoferowania jeżeli chodzi o klimat, kulturę i aktywności. Do zobaczenia! 😉